Ordinace      Hlavní strana

 

 

Péče o kočku po kastraci

Zdroj:
 

Kastrace kočky je operativní zákrok prováděný v celkovém úplném znecitlivění (narkoze). Principem operace je otevření dutiny břišní a vyjmutí všech rozmnožovacích orgánů, tj. obou vaječníků, vejcovodů, obou děložních rohů a děložního těla. Vykastrovaná kočka nemůže mít již nikdy koťata, ani se u ní neprojeví pohlavními hormony vyvolané rozmnožovací pudy. Kočce chované trvale v bytě pro potěchu bez dalších chovatelských ambicí je kastrace pouze k prospěchu. Zvíře je klidné, nestresované říjí, odpadá absolutně riziko pozdějších gynekologických komplikací, jako je např. hnisavý zánět dělohy, cystické změny na vaječnících, krvácivé stavy z dělohy, poruchy říjových cyklů event. endokrinologické problémy a v neposlední řadě i nádorová bujení rozmnožovacích orgánů.
Kastrace se na většině veterinárních pracovišť provádí ambulantně a kočka se ihned po zákroku předá majitelům do domácího ošetření. Pozorně si tedy pročtěte několik dalších řádek, kde jsou v kostce shrnuté veškeré otázky a nejasnosti, na které se majitelé ptají, a kde se dělá nejvíce chyb komplikujících pooperační stav.


Až přinesete Vaši kočku domů, musíte ji nechat probudit v suchu, teple a klidu na zemi - na koberci, dece či matraci. Zásadně nedávejte zvíře v odeznívající narkóze na postel nebo křeslo. Nedokáže ještě pod vlivem zbytkových anestetik kontrolovat rovnováhu a i pád z malé výšky může mít za následek vážnou frakturu. Cestou domů z ordinace umístěte kočku do přenosky, popř. velké tašky tak, aby ležela s krkem a hlavou nataženou a měla tak volné dýchací cesty. Neberte zvíře do náručí jako dítě, protože ji zabalením do klubíčka můžete uskřinout dýchací trubici. Nejbezpečněji se zvíře v narkose nosí jako "mísa s obloženými chlebíčky" nebo za kůži na zátylku jako tzv."věšák".


Některá zvířata se ihned po operaci probouzejí, jiná spí ještě několik hodin. Ve většině případů chodí již asi tři hodiny po zákroku. Závisí to především na aktivitě metabolismu jater a ledvin, které odbourávají použitá anestetika. Je-li kočka při odvozu a doma ještě bezvládná, musíme jí vytahovat jazyk z tlamy, aby ji nezapadl. Jakmile se s námi začne i jinak ještě spící zvíře o jazyk přetahovat, je vše v pořádku. Budí se, jazyk již podvědomě reflexně kontroluje a udušení nehrozí. Až se kočka vzbudí a začne bez pomoci chodit, dojde si sama k misce s vodou a krmením. Jíst a pít může v menším množství cokoliv. Po prvním jídle a napití může zvíře zvracet, je to zcela normální a nesmí Vás to vyvést z míry. Zásadně kočku do jídla a pití nenuťte, spíše jí ublížíte než pomůžete. Druhý den po operaci již kočka musí normálně jíst v obvyklém množství, nesmí zvracet a alespoň jedenkrát za den močit. Bude-li zvíře den po operaci jíst, ale bude při tom zvracet nebo bude-li stravu absolutně odmítat či se nevymočí, zavolejte nebo rovnou přijeďte na kontrolu. Nenechávejte tento stav bez pomoci několik dní, mohlo by být již příliš pozdě. Včasné injekční podání výživy, vitamínů a úprava rozbouřeného metabolismu navrátí zvířeti vitalitu a chuť do jídla.


Operační rána je kryta přišitým pruhem gázy. Většina operujících kolegů tento postup používá. Npřišití pruhu gázy tzv. longety není odbornou chybou. Záleží to vždy na zvyklosti operatéra. Gáza však slouží, resp. pomáhá, jako indikátor stavu hojení rány. Je-li celých deset dní do vytažení stehů čistá a suchá, je vše v pořádku. Začne-li gázou cokoliv prosakovat, ať už krev, hnis nebo neurčitá tekutina, navštivte s kočkou co nejdříve během denních ambulantních hodin ordinaci. Stehy z rány se vytahují za deset dní po zákroku. Zvíře musí být celých deset dní fit. To znamená jíst, močit, nezvracet a nelízat si ránu. Uchránit stehy před kočičím jazykem bývá největší problém a devět z deseti majitelů kastrovaných koček jej podcení. Kočka musí být celých deset dní oblečená v košilce. (Pokusím se v dohledné době k tomuto článku naskenovat fotografie). Majitelé ránu dvakrát denně kontrolují. Zvíře nesmí být za žádnou cenu bez košilky. Stačí moment a kočka si ránu rozlíže, zanese si do ní infekci a následné hojení je zdlouhavé a i zbytečné. Košile musí být ušita z pevnější nepružné látky (plátna), je obdelníkového tvaru a má čtyři otvory pro nohy. K upevnění slouží po delších stranách obdelníku našité pevné tkalouny. Při výrobě košilky se dělají tři zásadní chyby. Za prvé musí být otvor na zadní nohy těsně vystřižený kolem stehna, aby se kočka z vnitřní strany nohy nedostala k ráně. Za druhé se nesmí okraje košilky při dotažení na páteři dotknout. Na zádech musí zbýt pruh volné srsti se zavázanými uzlíky tkalounů. Dotknou-li se kraje na hřbetě, je košile volná a kočka se z ní vysouká. A za třetí, tkalounů musí být na každé straně košilky skutečně pět. Některé ordinace prodávají košilky již hotové.

Budete-li dodržovat těchto několik málo základních rad, bude Vaše kočka za pár dní naprosto fit. Při jakýchkoliv pochybnostech volejte raději vždy do ordinace, kde bylo vaše zvíře operováno.

 
 

Autor :
MVDr. Michal Čáp

 
Veterinární klinika
Kolmá 12
190 00Praha 9
tel.: +420 284810471
fax: +420 284817271
e-mail:
info@veterina-info.cz
www:
www.vetkolma.cz