Hlavní strana

 

 

PROBLÉMY, KTERÉ MOHOU NASTAT?
Zdroj:


PES A KOČKA


Pokud máte opravdu mírumilovného psa, tak to takový problém nebude. Mezi psi se najdou i jedinci, které s kočkou asi nikdy neseznámíte, takže raději je udržujte od sebe, protože např.bojová plemena kočku klidně zakousnou. Někteří psi prostě honí všechno, co před ním běží, to se týká hlavně loveckých plemen. Ideální je seznámit kočku a psa v době, kdy oba vyrůstají a žijí dále společně.
Těžkosti mohou nastat v případě, že si přivedete do bytu, kterému již vládne dospělá kočka, malé štěně. Kočka bude pravděpodobně na psa syčet a prskat. Skoro každá kočka před psem utíká, potom buďte připraveni psa zadržet, aby kočku nehonil. Kočka může psa seknout, což si štěně pár dní pamatuje, takže seznamování odložte. Snažte se, aby si na sebe pes s kočkou zvykli. Velmi důležité je první setkání, které by mělo probíhat v klidném ovzduší. Pro první seznámení doporučuji, aby jeden z nich spal. Ten druhý si ho v klidu očichá. Pak to klidně udělejte obráceně. Aby si zvykli na svůj pach, položte každému do pelíšku něco, co patří tomu druhému. Nikdy pro nadšení z nového přírůstku nezapomínejte na zvíře, které jste měli dřív, věnujte jim oběma stejnou míru pozornosti a nedopusťte, aby na sebe začali žárlit. O samotě je nechejte až v případě, že jste si jisti, že se nemůže nic stát. Přátelství mezi těmito tvory bývá potvrzeno tím, že kočka se tře hlavou o psa a pes líže kočce kožich. Ani při setkání vašeho psa s cizí kočkou jej nikdy nenechejte, aby ji honil. Vždy se snažte psa naučit, aby kočku toleroval. Pro začátek také krmte nějakými laskominami oba dva, věnujte se jim stejně, aby na sebe nežárlili.



TÝRANÝ PES


Pokud se ujmete psa, který měl s bývalým pánem špatné zkušenosti, tak na něj budete muset pomalu. Dejte si pozor, ať na něj nekřičíte, nedělejte prudké pohyby a opravdu se mu věnujte. Za všechno ho odměňujte. Pokud vám to nebude proti srsti, berte si psa do postele, bude cítit vaše teplo a lásku i v noci a bude v klidu.
 


PES, KTERÝ SKÁČE NA LIDI

Snažte se ho to odnaučit už v raném věku. Pokud začne skákat, řekněte povel ?nesmíš? a psa rukou přitlačte zpět na zem. Můžete ho také bouchnout do čumáku nebo použít stříkací pistolku. Vím, že někomu přijde roztomilé, když na vás pes vyskočí, ale uvědomte si, že třeba v zimě nebudete špinaví jen vy.
 


PES, KTERÝ HODNĚ ŠTĚKÁ

Ideální je, při štěku psa chytit za čumák a opakovat ?ticho?. To dělejte pokaždé, když vám není štěkot vhod. Pes se naučí, že když řeknete ?ticho?, pes přestane štěkat.
 


VŠEŽRAVÝ PES

Pokud pes venku všechno žere, rychle s tím něco udělejte. Nikdy nevíte, kdy je venku něco otráveného, lidé jsou různí.  Snažte se psa venku co nejvíce zabavit, házejte mu míček. Pokud jdete kolem míst, kde víte, že něco je, přivolejte ho a dejte odměnu. Pokud neposlechne-nedivila bych se, tak po něm něco hoďte, i kdyby ten míček. Hlavně psa nehoňte, mohl by to brát jako hru. Musíte ho chytit přímo při činu a potrestat ho okamžitě. Jestli bydlíte na místech, kde je venku pořád něco, dávejte psovi ihned po sežrání čehokoli náhubek, třeba za deset minut ho zase sundejte. Někteří psi to pochopí a přestanou to dělat.